РОСЛИННІСТЬ

Рослини Південної Америки — опис і представники

Південна і Латинська Америка – це унікальний континент з незайманою первозданною природою і різними кліматичними зонами, що і обумовлює багатство флори і фауни.

На півдні знаходяться мляві пустелі, а в центральній частині та на півночі розташовані савана і зона тропічних лісів, які представляє великий інтерес для натуралістів. Рослини Південної Америки різноманітні, більшість з них є ендеміками, тому ростуть лише на цьому континенті.


Коротка інформація та опис континенту



У Південній Америці є 6 кліматичних поясів, починаючи від субекваторіального і закінчуючи помірними пустелями.



Загальна площа континенту становить 17,8 мільйонів квадратних кілометрів, а чисельність населення перевищує 400 мільйонів осіб.


Цей незвичайний материк надзвичайно різноманітний, тут є великі пустелі, високі гірські ланцюги (пасма), а величезна за розмірами Амазонія являє собою непрохідний для людини густий ліс, який практично не вивчений в наші дні.


Флора і фауна Південної Америки — це головне багатство цього материка.


Також не треба забувати про цікаві культурні факти цих місць, які нерозривно пов’язані з історією і природою Амазонії.

Відомо, що цей континент є батьківщиною:
  • шоколадного дерева;
  • кукурудзи;
  • помідорів;
  • картоплі.
Протягом багатьох століть тут обробляють каучукове дерево, смола якого використовується для виготовлення гуми.
Весь рослинний світ цього континенту можна розділити на кілька основних груп:
  • рослини тропічних лісів;
  • тропічні савани;
  • флора Пампасів;
  • помірні ліси;
  • пустелі.

Вище перераховані групи – це діаметрально протилежні між собою кліматичні зони, для яких характерно як буйство флори і фауни, так і практично повна відсутність чагарників і дерев в гористій місцевості та в численних південних пустелях.
Біологи відзначають, що більша частина видового складу птахів і рослин тропічних лісів досі не вивчені, що обумовлено недоступністю цього регіону, який являє собою величезні непрохідні джунглі розміром з усю континентальну Європу.
Природа Південної Америки надзвичайно різноманітна і цікава.

Вологі ліси


Розташовані в північній частині материка вологі тропічні ліси вражають своїм багатством фауни, а вчені кожен день відкриває тут нові види рослин, дерев і чагарників. У цих лісах росте:
  1. динне дерево;
  2. десятки різних пальм;
  3. численні папороті;
  4. ліани.
Встановлено, що на 10 квадратних кілометрів тропічного вологого лісу припадає близько півтори тисячі дивовижної краси квітів і 750 видів багаторічних рослин. Тут мешкають незвичайні види тварин і дерева, що вражають своїми розмірами. Кольори численних чагарників і трав просто вражають уяву.
Вологий тропічний лісї настільки густий, що пробиратися по ньому вкрай складно, дерева і ліани, що щільно ростуть, ускладнюють пересування. Також ускладнює вивчення цього регіону велика кількість різних небезпечних комах, змій і отруйних жаб.

Тому кожна наукова експедиція вимагає ретельного планування і становить небезпеку для біологів.
Ліс в районі Амазонки густий, високий і практично непрохідний для людини. Одним з характерних представників рослинного світу є сейба, яка зустрічається тут повсюдно. Ці дерева – рекордсмени. Вони можуть досягати висоти тридцятиповерхового будинку, а сам ліс розподіляється на 10-12 рівнів зі своєю екосистемою і характерними видами для тієї чи іншої висоти.


Сейба є найпоширенішою рослиною в цьому регіоні. У сприятливих умовах ці рослини можуть виростати до 60-80 метрів, утворюючи кілька ярусів тваринного світу і надзвичайно багатої флори.
Список рослин Південної Америки:
  • всілякі пальми та Гілеї;
  • біологам відомо кілька десятків видів ліан;
  • всілякі види епіфітів;
  • папороті та орхідеї.
Велика частина вологого тропічного лісу Південної Америки знаходиться в дельті Амазонки, також сельва розташована в районі Орінокської низовини, повністю покриває Колумбію, Еквадор та іншим південноамериканські країни.
Це важкодоступний регіон, який практично не заселений людьми.
Клімат мусонний, тому в сезон дощів прибережні річки розливаються на багато сотень і тисяч кілометрів, приносячи з собою родючий багатий гумусом мул.
Підвищена вологість, поживний ґрунт і високі температури дозволяють прискорити ріст рослин, чагарників і дерев. Величезний ліс і непрохідні джунглі виростають тут практично за 10-15 років, швидко відновлюючи екосистему після великих пожеж.
В останні роки темпи вирубки знизилися, що дозволяє зберегти вологу амазонську сельву.

Зона тропічних саван


У південно-східній і південній частині Бразилії починається регіон тропічних саван. Тут ростуть хвойні дерева, а також унікальне квебрахо, яке славиться своєю важкою і твердою деревиною.

Ліси в саванах змінюються заростями чагарників, злаків і жорстких трав. Ці родючі землі сьогодні часто використовуються для ведення сільського господарства, що дозволяє отримувати максимально можливий урожай.
Найвідомішими регіонами тропічних саван – це Пантанал і Серрадо. Тут ростуть десятки тисяч рослин, майже половина з яких ендемічні та зустрічаються виключно в цих місцях.
Якщо Серрадо має горбисту і навіть гористу місцевість, то Пантанал – це низовина, яка в сезон дощів стає справжнім болотним угіддям, стаючи чудовим середовищем для численних водних рослин.
Трав’яниста рослинність саван Південної Америки складається з жорстколистих і сухо-лісових злаків, напівчагарників, рослин сімейства осокових, які часто зустрічаються в сирих і затоплюваних навесні місцях. Дерева переважно низькорослі, відрізняються кривими гілками та стовбурами, що пояснюється частими повенями і сильними вітрами.
У затоплюваних регіонах виростають ліани, які обплітають великі насадження, перетворюючи такі ділянки савани в непрохідні джунглі.

Район Пампасів

На півдні Бразилії та в Аргентині знаходяться пампаси, які являти собою теплі південноамериканські степи.
Свою назву цей регіон отримав від місцевого діалекту, в якому papases перекладається як «безлісий».
Географія цього регіону надзвичайно різноманітна, включає як низовини, так і гори, порослі рідкісним лісом і численними чагарниками.
Сьогодні пампаси активно використовуються фермерами, які на зелених луках вирощують велику рогату худобу, поставляючи м’ясо не тільки по континенту, але і відправляючи свою продукцію по всьому світу.
У пампасах і напівпустелі можна знайти численні види трав, в тому числі звичні для Європи:
  • кострицю;
  • бородань;
  • ковилу та інші.
Ґрунт тут родючий, погода посезонно змінюється жарким і дощовим періодами, тому такі землі є справжнім раєм для трав і багаторічних чагарників, які тут ростуть.
А ось дерева зустрічаються тут вкрай рідко і представлені, в основному, південними різновидами хвої. Чагарники найчастіше виростають в низинних ділянках і по берегах річок і Великих озер.

Передгір’я і зелені рівнини


У південній частині цього континенту є велика зона помірних лісів, для якої характерні:

  • вічнозелені листяні чагарники;
  • вологостійкі пальми;
  • різні бромелієві види дерев.
Навколишній пейзаж істотно відрізняється від сельви та північних регіонів. Клімат виражено континентальний, з вологою прохолодною зимою і сухим теплим літом. Рослини помірних лісів відмінно пристосовані до тривалих посушливих періодів, можуть скидати листя, що дозволяє зберегти цілющу вологу, прокидаючись від сну з настанням сезону дощів.
Поширені рослини:
  • палосанто;
  • алерсе;
  • акація.
Велику зону займають вальдівські ліси, які простягаються від південних пустель до регіонів з дощовим тропічним кліматом. З рослин тут переважають нотафагуси, зустрічаються вічнозелені чагарники та дерева, з квітів численні фуксії, які ростуть в підліску. Також тут поширена чилійська сосна, хвойні сипресс і алерсе.
У районі Гранд Чака зустрічаються ксерофільні ліси, в яких можна знайти кілька видів унікального дерева квебрахо.
Тут росте дикий палосанто, альгаробо, гваякан, акації та інші рослини. У міру просування на південь ліси стають рідкими, а незабаром починаються пустелі з вкрай мізерною флорою і фауною, що пояснюється складними умовами, в тому числі високими температурами влітку, суворою морозною зимою, а також практично повною відсутністю вологи.

Рослини пустель


На півдні материка знаходяться великі пустелі з суворим кліматом і бідною рослинністю. Зелень тут якщо і зустрічається, то в низовинах або на берегах рідкісних річок, які стають повноводними лише кілька разів на рік, коли високо в горах проходять потужні зливи.

Більшістю чагарників – це вологостійкі рослини з розгалуженою кореневою системою, яка може йти вглиб ґрунту на кілька метрів, що дозволяє досягати рівня ґрунтових вод.
На кам’янистому ґрунті в Патагонії ростуть нечисленні злаки і види трав, які стійкі до постійного вивітрювання і здатні рости навіть при мінімумі води. До таких рослин відноситься:
  • патагонська фабіана;
  • чукурага;
  • смолистий чиньяр.
Клімат в минулому був м’якше, тут виростали листяні дерева, проте сьогодні зустрічаються лише однорічні рослини і низькорослі чагарники.
Пустеля Атакама є одним з найбільш сухих місць у світі. Невелика вологість обмежена певними зонами. Лише в прибережних районах часто відзначається туман з океану, що дозволяє рослинам накопичувати вологу і рости навіть в таких суворих умовах.
Чагарники зустрічаються біля русел струмків, нечисленні кактуси ростуть на висотах до 1000 метрів над рівнем моря. У гористій Атакамі, особливо на великих висотах, практично немає рослинності, присутній лише голий ґрунт і холодні кам’яні брили. Єдиний мешканець в цій пустелі – це ящірки, які можуть жити в таких змінних умовах.
У патагонській пустелі умови менш суворі, тому тут зустрічається невелика рослинність, особливо на пасовищах біля підніжжя Анд. У степах можуть виростати різні:
  • солестійкі чагарники,
  • кулембай,
  • подушкоподібні рослини.
Рідко зустрічаються мохи та лишайники, які відзначаються на висотах не більше 1000 метрів над рівнем моря.
В окремих регіонах патагонської пустелі проводиться штучне озеленення, місцева влада і фермери висаджують вологостійку хвою, яка здатна рости навіть в таких суворих умовах.

Комментариев нет:

Отправить комментарий